Geometria kół 3D we Wrocławiu

 

Najnowsza technologia na rynkukamery cyfrowe i aparat pomiarowy.

Świadczymy usługi na najwyższym poziomie!

Jest kilka istotnych sygnałów świadczących o złej geometrii samochodu:

ściąganie lub zarzucanie autem
trudniejsze manewrowanie pojazdem
złe ustawienie kierownicy
popiskiwanie opon podczas skręcania
nadmierne tarcie się boku opony
Jeśli doświadczyłeś któregokolwiek z nich, może to świadczyć o błędnie ustawionej geometrii Twojego auta.

Geometria kół 3D w ASV LIDER

Geometrię kół 3D wykonujemy przy użyciu najnowocześniejszego aparatu pomiarowego firmy Hunter. Dzięki temu pełny wygenerowany obraz samochodu pozwala na zniwelowanie wszelkich możliwych odchyleń od normy. Ułatwia to dodatkowo zrozumieć kierowcy jakie miał problemy i dlaczego pojawiły się one w aucie. Jesteśmy także w stanie potwierdzić profesjonalne wykonanie geometrii 3D, w tym między innymi ustawienia zbieżności kół pojazdu. Tylko najlepsze urządzenia diagnostyczne gwarantują najlepszą jakość usługi. Dlatego nasza firma stara się spełnić wszystkie wymagania oraz zapewnić dla odwiedzających wszelkie dogodności.

ASV Lider zawsze dbamy o komfort klienta, dlatego na samochód będzie można poczekać w klimatyzowanym pomieszczeniu, wypić filiżankę smacznej kawy lub herbaty oraz zapoznać się z branżową prasą.

Szanujemy czas naszych klientów, dlatego zależy nam też, żebyś nie musiał spędzić u nas całego dnia. Po to zawsze wcześniej umawiamy wspólnie termin przyjazdu i rezerwujemy czas na Twój samochód. W ten sposób przyjeżdżasz na konkretną godzinę i już z góry możesz sobie zaplanować dalszą część dnia.

Nasza lokalizacja znajduje się na obrzeżach Wrocławia (w pobliżu Bielan Wrocławskich), dzięki czemu przyjazd do nas z dalszych regionów może obejść się bez zbędnych korków, często występujących w centrum miasta.

Zapraszamy do kontaktu!

aparat pomiarowy Hunter do geometrii kół 3D

Czym jest geometria kół 3D?

Zapewne każdy właściciel auta słyszał o geometrii kół lub musiał ją zrobić. Ale niewiele osób jest w stanie dokładnie powiedzieć, czym tak naprawdę jest i jakie może przynieść korzyści. W skrócie – wszystko wiąże się z odpowiednim ustawieniem kół w aucie względem podłoża. Co więcej, składa się na to kilka regulowanych parametrów:

  • zbieżność kół,
  • kąt ich pochylenia,
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy,
  • oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Najpopularniejsza w tym temacie jest zbieżność kół, która określa położenie wszystkich kół względem siebie. Koła zazwyczaj nie są ustawione idealnie równolegle.

 

Samochód z założonym na oponach urządzeniem do pomiaru geometrii kół

Znaczenie elementów w geometrii 3D

Jaki wpływ na nasze auto mają konkretne ustawienia zbieżności kół?

Jeśli koła są skierowane do wewnątrz, to mówimy o dodatniej zbieżności, a jeśli do zewnątrz, to wtedy o ujemnej. Fabrycznie ustawiona zbieżność jest kompromisem pomiędzy stabilnością jazdy, a zwrotnością na zakrętach.

Koła ustawione idealnie równolegle zapewniają optymalne zużycie opon i paliwa, ale niestety wiążę się to ze średnią zwrotnością oraz gorszą kontrolą pojazdu podczas jazdy na prostej drodze.

Koła o dodatniej zbieżności (koła zbieżne) charakteryzują się wysokim komfortem jazdy na dłuższych trasach i stabilnością. Z drugiej zaś strony trzeba wymienić małą manewrowość i większe zużycie opon oraz paliwa w stosunku do opon ustawionych równolegle.

Natomiast w przypadku zbieżności ujemnej (koła rozbieżne) samochód jest mniej bezwładny na zakrętach i reaguje szybciej. Brakuje jednak autu stabilności i przez to prowadzi się go dość nerwowo. Każdy producent stara się znaleźć najoptymalniejsze rozwiązanie, by auto prowadziło się jak najlepiej, przez to dla każdego modelu ustawienia zbieżności są ściśle określone.

Jakie znaczenie ma kąt pochylenia i wyprzedzenia osi zwrotnicy w geometrii 3D?

Stojąc na wprost lub od tyłu samochodu, zobaczymy kąt zawarty między pionem, a płaszczyzną koła. Jeśli koło jest pochylone na zewnątrz – mówi się o dodatnim kącie pochylenia, a gdy dzieje się to do wewnątrz – o ujemnym. Najwięcej aut osobowych posiada ujemny kąt nachylenia, ponieważ ma on pozytywny wpływ na pokonywanie zakrętów i komfort prowadzenia.

Prawidłowo ustawiony kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy gwarantuje, że po skręcie wrócimy na prawidłowy tor jazdy. Za to określony kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy gwarantuje stabilne pokonywanie zakrętów.

aparat pomiarowy w serwisie Mitsubishi Wrocław
Auto umieszczone na aparacie pomiarowym w firmie ASV LIDER
pojazd podpięty pod aparat pomiarowy geometrii kół w serwisie Mitsubishi we Wrocławiu

Co zapewnia poprawna geometria kół w Twoim aucie?

Bezpieczeństwo

Auto prowadzi się znacznie pewniej, a jego części zużywają się wolniej. Dzięki temu jazda nim jest bezpieczniejsza.

Komfort jazdy

Samochód będzie jechać płynniej i wszystkie koła będą utrzymane we właściwym kierunku.

Oszczędność

Auto będzie potrzebować mniej energii, aby pokonać kolejne kilometry i tym samym możemy bardziej oszczędzić na paliwie.

Kiedy powinno się sprawdzić geometrię kół w samochodzie?

Sprawdzenie i ustawienie geometrii 3D w pojeździe jest kluczowe w następujących sytuacjach:

  • jeśli były wykonywane jakiekolwiek naprawy zawieszenia i układu kierowniczego,
  • po każdej kolizji drogowej,
  • oraz warto też ją sprawdzić po zakupie auta, aby dowiedzieć się, czy będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo na drodze. Źle ustawiona geometria kół może doprowadzić do niekontrolowanego działania auta na drodze. Zmniejsza się także w ten sposób komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Nawet jeśli żadne z powyższych sytuacji się nie zdarzyły, warto bez wątpienia sprawdzać geometrię kół i wykonać badania pojazdu regularnie. Zbieżność w naszych samochodach potrafi rozregulować codzienna jazda, zużycie elementów zawieszenia, czy także układu kierowniczego.

Zapisz się na wizytę w ASV LIDER

Zgody

Wolisz kontakt telefoniczny?

Twój samochód odmówił posłuszeństwa? Chcesz przekazać go w profesjonalne ręce? Zadzwoń i umów się na wizytę u naszych specjalistów.