Geometria kół 3D Wrocław

 

Profesjonalna geometria 3D wykonywana za pomocą cyfrowych kamer i aparatu pomiarowego.

Najnowsza technologia! Wyszkolona, profesjonalna obsługa.

Czym jest geometria kół 3D?

Pewnie każdy właściciel auta – nie tylko we Wrocławiu – słyszał o geometrii kół 3D lub musiał ją zrobić. Ale nie każdy potrafi powiedzieć czym tak naprawdę jest i jakie przynosi korzyści. Wszystko ma związek z odpowiednim ustawieniem kół w aucie względem podłoża. Składa się na nią kilka regulowanych parametrów. Są to między innymi:

  • zbieżność kół
  • kąt pochylenia kół
  • kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy
  • kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy

Najczęściej w tym temacie mówi się o zbieżności kół. Upraszczając zbieżność określa położenie kół przednich lub tylnych względem siebie. Koła nie są ustawione idealnie równolegle.

 

Jeśli są skierowane do wewnątrz, to mówimy o dodatniej zbieżności, a jeśli do zewnątrz, to o ujemnej. Fabrycznie ustawiona zbieżność jest kompromisem pomiędzy stabilnością jazdy na wprost a zwrotnością w zakrętach. Koła ustawione idealnie równolegle zapewniają optymalne zużycie opon i paliwa lecz niestety wiążę się to średnią zwrotnością i koniecznością częstych korekt podczas jazdy na wprost. Koła o dodatniej zbieżności czyli zbieżne charakteryzują się wysokim komfortem jazdy na długich trasach, stabilnością i brakiem korekt. Minusem jest mała manewrowość i większe zużycie opon i paliwa w stosunku do opon ustawionych równolegle.
Natomiast w przypadku zbieżności ujemnej czyli kołach rozbieżnych samochód jest mniej bezwładny na zakrętach i reaguje szybciej, lecz brakuje mu stabilności i prowadzi się bardzo nerwowo. Każdy producent próbuje znaleźć złoty środek by auto prowadziło się jak najlepiej, dlatego dla każdego modelu, ustawienia zbieżności są ściśle określone.
Kolejnym elementem jest kąt pochylenia kół. Patrząc na samochód z przodu lub z tyłu, widzimy kąt zawarty między pionem, a płaszczyzną koła. Gdy koło pochylone jest na zewnątrz – mówi się o dodatnim kącie pochylenia, jeśli do wewnątrz – o ujemnym. Najczęściej w autach osobowych spotykamy się z ujemnym kącie nachylenie. Ma on również wpływ na pokonywanie zakrętów i komfort prowadzenia.
Prawidłowo ustawiony kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy, upraszczając gwarantuje, że po skręcie wrócimy na określony, prosty tor jazdy. Natomiast kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy gwarantuje stabilne pokonywanie zakrętów.

Co zapewnia poprawna geometria kół w Twoim aucie?

Komfort jazdy

Samochód będzie jechał płynnie, utrzymując wszystkie koła we właściwym kierunku.

Bezpieczeństwo

Auto prowadzi się pewniej, a jego części zużywają się wolniej, dzięki czemu jazda nim jest bezpieczniejsza.

Oszczędność

Auto będzie potrzebowało mniej energii by pokonywać kolejne kilometry, a tym samym spali mniej paliwa.

Geometria kół 3D w ASV LIDER

Profesjonalne ustawienie geometrii kół 3D gwarantuje najnowocześniejsze urządzenie firmy Hunter. Pełny obraz samochodu pozwala na zniwelowanie wszelkich odchyłek od normy. Pełen graficzny obraz, oraz wydruk pozwala użytkownikowi zrozumieć jakie miał problemy i dlaczego oraz potwierdzić profesjonalne wykonanie geometrii w tym między innymi ustawienia zbieżności kół pojazdu. Tylko najlepsze urządzenia diagnostyczne gwarantują najwyższą jakość usługi i dlatego skorzystanie z usług naszego serwisu to najlepsze rozwiązanie.

W ASV Lider zawsze dbamy o komfort naszego klienta, dlatego na swój samochód będziesz mógł poczekać w klimatyzowanym pomieszczeniu, wypić filiżankę smacznej kawy lub herbaty oraz zapoznać się z branżową prasą.

Szanujemy czas naszych klientów dlatego zależy nam też żebyś nie musiał poświęcać całego dnia. Dlatego zawsze wcześniej umawiamy termin przyjazdu i rezerwujemy czas na Twój samochód. W ten sposób przyjeżdżasz na konkretną godzinę i z góry możesz zaplanować dalszą część dnia.

Kiedy należy sprawdzić geometrię kół w samochodzie?

Sprawdzenie i ustawienie geometrii pojazdu jest niezbędne w kilku sytuacjach. Między innymi jeśli wykonywane były naprawy zawieszenia i układu kierowniczego. Inną sytuacją po której jest to niezbędne to kolizja drogowa. Warto również ją sprawdzić po zakupie auta by mieć pewność, że będziemy bezpieczni na drodze. Źle ustawiona geometria kół może doprowadzić do niekontrolowanego zachowania auta na drodze oraz oczywiście zmniejsza komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Warto sprawdzać ją regularnie nawet jeśli żadne z powyższych sytuacji się nie zdarzyły. Zbieżność w naszych samochodach rozregulowuje codzienna jazda i zużywanie się elementów zawieszenia oraz układa kierowniczego. 

Jest również kilka sygnałów które możemy zauważyć w zachowaniu naszego samochodu które świadczą o złej geometrii, między innymi:

  • ściąganie lub delikatne zarzucanie auta w jedną ze stron
  • łatwiejsze skręcanie w jedną ze stron
  • popiskiwanie opon na zakrętach
  • nadmierne ścieranie się boku opony
  • nierównie ustawienie kierownicy

 

Zapisz się na wizytę w ASV LIDER

Zgody

Wolisz kontakt telefoniczny?

Twój samochód odmówił posłuszeństwa? Chcesz przekazać go w profesjonalne ręce? Zadzwoń i umów się na wizytę u naszych specjalistów.